Gyvenimas iš šiuolaikinės moters reikalauja labai daug. Ji privalo daryti karjerą, būti puiki specialistė, gera draugė, turi patraukliai atrodyti. Jeigu ji ištekėjusi, turi būti puiki žmona ir gera motina. Šie reikalavimai tokie dideli, kad dauguma moterų jaučiasi nuolat pavargusios.

Tyrimai rodo, kad dažniausiai nuolatinį (chronišką ) nuovargį jaučiančios moterys kenčia nuo  susikurtų reikalavimų bei tam tikrų savo elgesio pasekmių.

Būtinybė įrodyti sau pačiai

Pirmas žingsnis vedantis į pervargimą yra noras būtinai įrodyti sau, o vėliau ir visiems kitiems, kad ji yra nepakeičiama. Tokia moteris jau nuo vaikystės trokšta būti tobula. Tobulai dirbti, tobulai mylėti, tobulai atrodyti, tobulai daryti viską, kas privaloma moteriai. Daug moterų jaučiasi blogai bijodamos nepasiekti tikslo, ko nors nepadaryti, per vėlai atvykti. Stengiasi atlikti daug užduočių per trumpą laiką, visą laiką karštligiškai skuba. Toks žūtbūtinis noras laimėti pamažu tampa gyvenimo tikslu, o vidinė įtampa, kurią sukelia neatitikimas tarp to, kuo ji mano esanti, ir to, kuo ji yra, gali tapti viena iš nuolat jaučiamo nuovargio priežasčių.

– Pažvelkite į viską kitaip. Atskirkite tikrąsias vertybes nuo laikinų, svarbiausius dalykus nuo antraeilių.

– Išsiaiškinkite, koks elgesys ar mintys yra jums nepriimtinos ir jus sekina)

– Pamėginkite prislopinti savo vidinės kontrolės mechanizmus. Visai nebūtina visą laiką būti tobula.

Visada pasirengusi padėti

Kitas svarbi pervargimo priežastis – noras padėti ir poreikis kontroliuoti. Nuolat pavargusios moterys didžią dalį savo energijos aukoja rūpinimuisi kitais. Jos visada pasirengusios padėti kiekvienam prašančiam, ir giliai širdyje viliasi, kad joms bent iš dalies bus atlyginta tuo pačiu. Joms labai svarbu pelnyti aplinkinių meilę, pagarbą ir autoritetą, tačiau dažnai nesulaukia nei pagalbos, nei dėkingumo. Šių moterų pagalbą aplinkiniai  dažnai priima, kaip savaime suprantamą dalyką, o kartais net jos vengia. Noras padėti, labai greitai perauga į nesuvoktą norą kontroliuoti aplinkinius. Tuomet kontroliuoti linkusios moterys pradeda planuoti kitų ateitį arba kasdieninę veiklą, ragina, pataria, įspėja, graužiasi dėl kitų poelgių, jeigu šie nesutampa su jų pačių lūkesčiais. Jei nuolatiniu nuovargiu besiskundžiančiai moteriai ir nėra reikalo rūpintis kitais, ji vis tiek tai daro.

– Prisipažinkite pati sau, kad jums reikia intymumo, meilės ir dėmesio.

– Nebūkite pernelyg rūpestinga. Jei tik iš įpratimo imatės spręsti kitų žmonių problemas ir atliekate jų pareigas, tai išmokite mandagiai atsisakyti.

– Išmokite pasakyti “Ne”. Neleiskite kitiems išnaudoti savo laiko ir jausmų.

Viską darau pati

Nuolat pervargusios moterys visur viską daro pačios. Darbe, sode, namuose jos yra  “tos vienintelės” galinčios padaryti viską taip, kaip reikia, nes niekas nepadarys taip gerai kaip jos. Dar daugiau, šios moterys dažnai net negali priimti iš kitų pagalbos, o tuo labiau jos paprašyti. Jos baiminasi, kad, paprašiusios pagalbos, gali sunervinti aplinkinius arba prarasti joms brangius žmones. Pervertindamos savo galimybes, dažnai jaučiasi nuo nieko nepriklausomos ir mano, kad jokios pagalbos iš šalies joms nereikia.

– Nedarykite visko viena.

– Pradėkite mažiau dirbti. Išmokite perduoti darbus kitiems.

– Skirkite daugiau laiko maloniems dalykams.

Per didelis psichinis krūvis

Pervargusios moterys gyvena nuolat jausdamos vidinę įtampą. Dažnai į kitų problemas reaguoja kaip į savo, yra nuolat susirūpinusios, ar pajėgs iš anksto suvokti aplinkinių poreikius. Besirūpindamos kitais, atsisako savo fizinių ir dvasinių poreikių, nes tam paprasčiausiai nelieka laiko. Pervargusios moterys kenčia nuo streso, kaltės jausmo, įniršio ir nepilnavertiškumo komplekso.  Nesėkmių jos negali ir nenori pripažinti lygiai, kaip ir savo pervargimo, bei savo galimybių ribų. Noras laimėti, savarankiškai nugalėti kliūtis, labai greitai pavirsta bejėgiškumu, susidūrus su darbo ar buities problemomis, vaikų auklėjimu, santykiuose su partneriu.

Nuolatiniu nuovargiu skundžiasi ir vienišos moterys. Dažnai bandydamos užpildyti asmeninio gyvenimo tuštumą ir vienatvę, jos pasiaukoja darbui arba “gerų darbų” darymui. Asmeniniam gyvenimui nebelieka laiko, nelieka galimybės su kuo nors susipažinti, patirti šilumą, artumą ir meilę, nebelieka laiko draugams.

– Prisipažinkite sau, kad esate pervargusi.

– Pasirūpinkite savo kūnu. Daug miegokite, reguliariai maitinkitės, būkit grynam ore, sportuokit, derinkit darbą su atsipalaidavimu.

– Pasistenkite mažiau rūpintis ir baimintis. Vis tiek  dažnai nieko negalite pakeisti.

– Išlaikykit humoro jausmą. Tegu jūsų gyvenime būna daugiau džiaugsmo ir laimės akimirkų, tai geriausi vaistai nuo pervargimo.

Pabaigai keletas patarimų, kaip pailsėti ir praskaidrinti nuotaiką.

Pasaulio mes  nepakeisime, bet galime keisti savo nuostatas bei elgesį.

– Kartais pradžiuginkite save malonia smulkmena, leiskite sau pasmaguriauti.

– Nepasiduokite niūriai nuotaikai, susikurkite jaukią aplinką, kur galite pailsėti. Naudokite eterinius aliejus. Niūrią nuotaiką praskaidrina eukalipto, mėtos ir kamparo aliejai. Ramybę suteikia valerijono, apynių, melisos bei citrinos kvapai. Nepilnavertiškumo, bejėgiškumo jausmą mažina apelsinmedžio, bergamotės, levandos aliejai. Keletą kurio nors aliejaus lašų įlašinkite į aromatinę lempą arba tiesiog į indelį su šiltu vandeniu ir palikite garuoti. Pasilepinkite aromatinėje vonioje.

– Gerkite jonažolių arbatą: ji puikiai padeda, kai kankina prislėgta nuotaika, energijos stoka ir neryžtingumas.

-Spalvos turi įtakos mūsų gyvenimui, todėl rinkitės linksmas spalvas. Renkitės šiltų atspalvių drabužiais. Oranžinė spalva skaidrina nuotaiką: valgykite apelsinus, mandarinus, morkas.

– Išmokite ir nuolat naudokite kokią nors atsipalaidavimo techniką.

– Kiekvieną dieną raskite laiko ramiam pasivaikščiojimui, maldai, meditacijai, gerai knygai. Skirkite laiko pabūti pačiai su savim,.

– Gyvenkite lėtai. Gyvenkite savo ritmu, gyvenkite gyvenimą tokį, kokio norite.

Daiva Širkaitė