Nuolaidos visoms knygoms. Redakcija atostogauja, todėl visus užsakymus išsiųsime spalio 14 d.

Draugystės terapija 1

Krizės visada mane atvesdavo prie draugų slenksčio. Dabar jau žinau, kad tų krizių priežastis bent jau iš dalies susijusi su sveikata. Dėl streso susidaro oksitocino hormonas. Šis hormonas, anot dr. Šeli Tailor, maitinant kūdikį skatina pieno susidarymą. Mums kaskart nepradeda bėgti pienas, bet mes, moterys, jaučiame padidėjusį norą ką nors puoselėti, globoti – pajuntame poreikį draugauti. Taip greičiau atsigręžiame į draugus ir dar labiau rūpinamės šeima. Socialinė parama sumažina kraujospūdį, siunčia signalus mūsų adrenalino liaukoms, kad jos liautųsi pumpuoti kortikosteroidus, taip susilpnėja nerimas, irzlumas, nebesijaučiame tokios sukrėstos. Dėl šios reakcijos galime net ilgesnio amžiaus sulaukti. Š. Teilor teigia, kad toks atsakas į stresą gali paaiškinti, kodėl moterys pergyvena vyrus. Tad ar turi pakankamai draugų? Ar bandai susidraugauti su naujais žmonėmis?

Skirti laiko

Žinau, kad tai – tikras išbandymas. Mes, šiuolaikinės žmonos ir mamos, esame be galo perkrautos darbais. Mums net tenka grumtis, kad atrastumėme valandėlę prasmingai pabendrauti su vaikais, neatsikratome kaltės jausmo dėl to, kiek mažai laiko skiriame vyrams, mums be galo trūksta laiko savo pačių poreikiams patenkinti. Taigi kaip rasti laisvą valandėlę prasmingiems pokalbiams su mūsų namuose negyvenančiais ir tam pačiam darbe nedirbančiais žmonėmis? Galbūt išeitis būtų skambučiai telefonu ir elektroninio pašto laiškeliai? Jie leidžia mums pasinaudoti mažutėmis galimybėmis – „prastovomis“, kai vežiojame vaikus, laukiame eilėje pas gydytoją ar oro uoste.

Vis dėlto iš patirties žinau, kad šiais apsikeitimais informacija draugystės ryšiai nei kuriami, nei palaikomi. Taip yra todėl, kad vienas arba abu bendraujantieji kalbėdami užsiima kažkuo kitu: kapstosi po parduotuvės lentynas, vairuoja ilgus atstumus ar pan. Kai žmogus negali į jus sutelkti viso savo dėmesio, sunku – gal net neįmanoma – pasijusti išgirstam, o tuo labiau – suprastam. Tai neguodžia, nes niekas čia nepuoselėjama. Kaip nepasotina ir spragėsiai, net jai suvalgai didelę jų porciją – jie tiesiog nemaistingi.

Blogiau tai, kad sunku neįsižeisti, jei kas nors reikalauja tiesioginio mūsų dėmesio, savąjį dozuodamas ribotai. Mano kaimynė turi mobilųjį su ausinėmis. Kai ji sėda į mašiną ar pasineria į kokius darbus, skambina man kaip tik tada, kai vakarieniauju su šeima, išsikviečia mane iš sodo, šeštadieniais važiuodama į teniso treniruotę prižadina iš miegų. Ir kam? Dėl menkiausių klausimų, užklydusių minčių, pagauta menkiausio impulso. Galų gale ji juk turi „tik minutėlę“. 

Jeigu per savo neramų gyvenimą ką nors supratau, tai yra tai, kad draugams laiko neturiu – jo reikia skirti. Privalau teikti prioritetą tikriems susitikimams, sudaryti jų grafiką, jo laikytis ir jokiu būdu paskutinę minutę neatšaukti susitikimo palikdama pranešimą telefono atsakiklyje ar parašydama trumpąją žinutę. Tiesą pasakius, susitarimai greitosiomis – elektroninių žinučių lavinomis, „užsiregistravimai“ mobiliuoju, net ilgi pranešimai, palikti atsakiklyje, visiškai priešingi tikrai sielos atgaivai. Ieškoti naujų draugų vargu ar malonu. Turiu pati imtis iniciatyvos, jeigu noriu sutikti žmonių, su kuriais užsimegs koks nors ryšys.

Austi tinklą

Draugės palankiai veikia tavo sveikatą. „Ką sėji, tą ir pjausi“ – sakau pati sau, kai manau, kad negaliu skirti jėgų draugystėms kurti. Man labai padeda, kai prisimenu, kad kiekviena vyrui ir vaikams skirto dėmesio valanda leis man mėgautis dešimteriopais vaisiais. Po kiekvieno pasivaikščiojimo, po kiekvienų su kuo nors pavalgytų pietų, po kiekvieno širdingo pokalbio su draugais aš kur kas saugiau jaučiuosi ir labiau pasitikiu savo jėgomis.

Tačiau tas atpildas yra ne tik psichologinis. Draugų parama gali būti pigiausi vaistai. Palankų socialinių ryšių poveikį sveikatai ir ilgaamžiškumui liudija daugybė tyrimų. Vienas jų, atliktų Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos, teigia, kad vyrų, palaikančių stiprius socialinius saitus, rizika susirgti širdies ligomis 82 proc. mažesnė nei socialiai izoliuotų šios lyties asmenų. Tyrimo vadovas dr. Erikas Rimas mano, kad tuo mažiau rizikuoja ir daug bendraujančios moterys. „Kad liktumei jaunas, svarbiausias fizinės ir protinės sveikatos bėgant amžiui požymis yra socialinių jungčių lygis“, – teigia prof. Garis Smolas. Jis teigia, kad tokie žmonės išsiskiria geresne sveikata ir geresnėmis kognityvinėmis funkcijomis.

Šie argumentai pakankamai stiprūs, kad paskatintų skirti laiko draugams ir tobulinti bendravimo įgūdžius.

Dabar kreipiu dėmesį į kur kas daugiau dalykų nei prieš 10 metų ir nešvaistau laiko ieškodama meilės ten, kur jos nėra. Pažiūrėkite, gal kuris nors iš mano patarimų pravers ir jums.

1. Atrask tikslą

Atrask kokį nors save pranokstantį tikslą, dėl kurio į savo tvarkaraštį tektų įrašyti laiko ryšiams kurti. Užrašų knygelėje prirašiau visą puslapį adresų moterų, kurios su manimi važiuoja į „Avon“ kompanijos organizuojamą trijų dienų lėšų rinkimo akciją. Renginys įvairiopai mus sujungia. Visos turime treniruotis, kad nueitume 100 km, visos turime surinkti tūkstančius dolerių ir visos pajuntame, kad ne viskas visada pavyksta. Su keturiomis šios grupės draugėmis susitinku ketvirtadienių rytais, su dviem – sekmadienių popietėmis, su viena – antradienių vakarais. Taip sugraibau šešias valandas per savaitę paplepėti. Niekad nebūčiau skyrusi laiko nei vaikštynėms, nei kalboms, jeigu nebūčiau atsidėjusi tokiam milžiniškam tikslui.

2. Nelauk, kol pakvies

Niekas manęs nepakvietė į knygų klubą – taigi pati jį įkūriau. Mudvi su drauge susikvietėme po tris viena kitai nepažįstamas bičiules dalyvauti kartą per mėnesį rengiamame knygos aptarime. Įvedėme svarbias taisykles, kaip antai: 1) knygas skaityti naudinga; 2) vienam vakarui visos dietos nutraukiamos; 3) vynas puikiai dera su šokoladiniu tortu; 4) nors dienos tema yra literatūra, bent viena valanda vis tiek yra skirta aptarti vyrams, vaikams ir kaimynams. Mes gyvuojame jau 10 metų.

3. Atskleisk savo baimes

Patikėk didžiausias savo baimes visiškai nepažįstamiems žmonėms. Geras būdas nusikratyti koktaus susvetimėjimo, kuriam moterys pasiduoda jausdamosi nesaugios, yra atvirai išdėstyti visus savo nuogąstavimus. Rankdarbių būryje susidraugavau su Adriana – po to, kai prisipažinau, kad sūnaus nesėkmės mokykloje mane visiškai pribaigs. Adrianos duktė susidūrė su panašiais sunkumais ir ši moteris padarė viską, kad susitikčiau su galinčiais padėti žmonėmis.

4. Suburk žmones

Surenk pobūvį, kurio svečius susikviečia garbės svečiai. Nėra greitesnio būdo susirasti naujų draugų, kaip susipažinti su draugų draugais. Rengdama draugės Džinos gimtadienį susitikau su keturiomis moterimis, kurias norėjau geriau pažinti. Džina pateikė svečių sąrašą, aš patiekiau vyno, makaronų salotų ir skyriau dvi valandas, per kurias be didelių pastangų susipažinome. Visų svečių buvo paprašyta vietoj dovanų pasirengti papasakoti linksmą su vakaro kaltininke susijusią istoriją, ir turiu pasakyti, kad tai sušildė mūsų vakarėlį geriau nei vynas. Daugelis vaikų grįžę į namus mamas atrado kur kas geresnės nuotaikos nei paprastai.

5. Ieškok pagalbos

Imkis pomėgio, kuriam reikėtų kitų pagalbos. Užsigeidžiau megzti. Bet mano mezgamas megztinis greitai įgijo gaisrinės vandens rezervuaro matmenis. Kreipiausi į visus, kas tik galėtų man padėti. Taip susipažinau su mezgėja Eliza, kuri išmokė mane teisingai viską išmatuoti. Taip pat supratau, kad narpliodama 500 metrų ilgio siūlą gali be galo daug papasakoti apie save.

6. Užsirašyk į kursus

Kas gali veiksmingiau nukreipti prie bendraminčių nei kursų katalogas? Jeigu gali, įsirašyk į seminarą, o ne į didelei auditorijai skirtą paskaitą. Jei nesusidraugausi su bendrakursiais, visada gali kreiptis į dėstytoją. Taip susibičiuliavome su Nina, kuri supažindino mane su daugybe savo bendradarbių.

Prisimink, kad žiūrėti serialą „Draugai“ – ne tas pat, kas draugauti. Žinau šią pagundą – norisi atsiriboti, vegetuoti. Bet atminkite – nė vienas iš žavių televizijos serialų veikėjų nepasikvies jūsų švęsti gimtadienio ir jūsų šeimai neatneš lakštinių apkepo jums susirgus gripu. Taip pat ir internetiniai ryšiai: visai įmanoma, kad kas nors, gyvenantis gretimame mieste, taps draugu visam gyvenimui, bet tai loterija. Tikri ryšiai užsimezga bendraujant akis į akį. Neleiskite, kad televizija ar kitokia virtuali erdvė juos iš jūsų pavogtų.

Versta iš „Ladies Home Journal“, www.lhj.com Melinda Maršal

Paliekate savo krepšelį?

Gal norėtumėte išsaugoti savo krepšelį ir baigti pirkimą vėliau? Galbūt net atsiųsime jums nuolaidos kodą.

Nuolaidos kodas NSV galioja dar
2 € nuolaidos kodas pilnatve galioja dar
15 % nuolaidos kodas 2F5 galioja dar
15 % nuolaidos kodas 29GA galioja dar