2024 m. lapkričio 23 d. sodyboje „Kernavės bajorynė“ surengėme dirbtuves poroms pagal dr. H. Hendrix metodinę medžiagą “New Way to Love” ir knygą „Santykių labirintai“, kuriose 28 poros turėjo galimybę praktikuoti „Imago“ dialogą.
Kas yra Imago dialogas ir jo poveikis porų bendravimui
„Imago“ dialogas – tai struktūruotas bendravimo metodas, padedantis poroms išgirsti vienas kitą, suprasti savo partnerio požiūrį ir jausmus bei užmegzti gilesnį emocinį ryšį. Šis metodas, sukurtas Harvilio Hendrikso ir Helenos LaKelly Hunt, remiasi „Imago“ santykių terapijos principais, kuriuose teigiama, kad partnerių pasirinkimas ir konfliktai dažnai kyla iš neišspręstų vaikystės traumų ir nepatenkintų poreikių.
„Imago“ dialogas susideda iš trijų pagrindinių žingsnių:
- Atkartojimas: Klausytojas atidžiai klausosi kalbėtojo ir atkartoja jo žodžius savais žodžiais, kad įsitikintų, jog teisingai suprato. Šis žingsnis padeda sutelkti dėmesį į partnerio žodžius, o ne į savo reakciją, ir parodo pagarbą bei pripažinimą.
- Įteisinimas: Klausytojas stengiasi suprasti, kodėl partnerio mintys ir jausmai jam atrodo pagrįsti, net jei su jais nesutinka. Tai padeda pripažinti partnerio individualumą ir suvokti, kad jis nėra kalbėtojo tąsa.
- Empatija: Klausytojas stengiasi įsijausti į partnerio jausmus ir juos atpažinti. Tai sukuria emocinį artumą ir padeda porai išgydyti praeities žaizdas.
„Imago“ dialogas, aprašytas šaltiniuose, yra ne tik terapinis metodas, bet ir veiksmingas įrankis, padedantis poroms pagerinti kasdienį bendravimą. Jis skiriasi nuo įprastų pokalbių, nes remiasi aiškia struktūra, kuri padeda partneriams išvengti nesusipratimų, išreikšti savo jausmus pagarbiai ir sukurti gilesnį tarpusavio ryšį.
Štai keletas būdų, kaip „Imago“ dialogas gali pagerinti bendravimą:
- Skatina aktyvų klausymąsi: „Imago“ dialogas metu klausytojas privalo ne tik išgirsti partnerio žodžius, bet ir atkartoti juos savais žodžiais. Tai padeda užtikrinti, kad abu partneriai tiksliai supranta, ką kitas sako. Šaltiniuose pažymima, kad poros dažnai kalbasi “lygiagrečiais monologais”, reaguodamos į savo vidinius išgyvenimus, o ne atidžiai klausydamosi partnerio. „Imago“ dialogas padeda nutraukti šį neefektyvų bendravimo modelį.
- Padeda suprasti partnerio požiūrį: „Imago“ dialogas metu klausytojas skatinamas įteisinti partnerio požiūrį, t. y. pripažinti, kad jo mintys ir jausmai yra pagrįsti, net jei su jais nesutinka. Tai padeda partneriams pažvelgti į situaciją iš kito žmogaus perspektyvos ir suprasti, kodėl jis reaguoja būtent taip. Šaltiniuose pabrėžiama, kad dauguma porų praleidžia daug laiko bandydamos priversti partnerį galvoti taip, kaip pats arba pati. „Imago“ dialogas padeda išvengti šios spąstų ir skatina priimti partnerio “kitoniškumą”.
- Skatina empatiją ir užuojautą: „Imago“ dialogas metu klausytojas skatinamas išreikšti empatiją partnerio jausmams, t. y. pabandyti įsijausti į jo emocinę būseną. Tai padeda partneriams sukurti gilesnį emocinį ryšį, paremtą supratimu ir atjauta. Šaltiniuose teigiama, kad empatija padeda poroms “žengti giliau nei sąlytis ir pereiti prie ryšio ir, galiausiai, prie bendrystės” [9].
- Suteikia saugią erdvę išreikšti jausmus: „Imago“ dialogas, ypač konflikto metu, sukuria emocinį saugumą, būtiną atviram ir nuoširdžiam bendravimui [10]. Kai partneriai jaučiasi saugiai, jie gali nuleisti savo gynybinius mechanizmus ir pasidalinti savo mintimis ir jausmais be baimės būti atstumtiems ar kritikuojamiems. Šaltiniuose pabrėžiama, kad „Imago“ dialogas grąžina poroms gebėjimą “bendrauti spontaniškai”.
- Padeda paversti kritiką konstruktyviais prašymais: “Imago dialogas” skatina partnerius kalbėti pirmuoju asmeniu, išreiškiant savo jausmus ir poreikius be kaltinimų. Tai padeda išvengti kritikos, kuri dažnai sukelia gynybinę reakciją, ir paversti ją konstruktyviais prašymais, kurie padeda partneriui suprasti, ko iš jo tikimasi. Šaltiniuose teigiama, kad “Imago dialogas” padeda poroms “konvertuoti užgniaužtą nusivylimą į empatiją ir supratimą”.
“Imago dialogas” gali būti ypač naudingas poroms, kurios patiria sunkumų bendraudamos, kurios dažnai ginčijasi arba kurios jaučiasi emociškai atsiribojusios. Šis metodas reikalauja pastangų ir praktikos, tačiau ilgainiui gali padėti poroms sukurti tvirtesnius, atviresnius ir laimingesnius santykius.
Seminaras buvo išties naudingas. Buvome nustebinti žmonių gausa bei porų amžiaus įvairove. Seminarą įvertintumėme 9 balais.
Labiausiai mums įsiminė pats dialogo principas bei jo žingsniai – gebėti įsiklausyti ir išgirsti kitą, pagarbiai paklausti, ar tinkamas metas kalbėtis, atkartoti partnerio išsakytą mintį. Manome, jog gebėjimas girdėti statydina santykius ir yra vienas iš svarbiausių santykių elementų.
Patiko neįprastai bendrauti vienam su kitu, išgirsti partnerį bei stebėti, kaip mokomės vienas į kitą įsiklausyti. Kol kas gilių temų negvildenome, bet, manome, jog dabar turime raktą, kuris ateityje padės susikalbėti sunkesnėmis temomis. Supratome, kad dažnai nemokėjome išgirsti vienas kitą arba pasirinkdavome pokalbiui netinkamą laiką.
Manome, jog visos seminaro dalys buvo naudingos, nes jos viena kitą papildė ir pratęsė.
Mielai pakviestumėme draugus išbandyti „Imago“ metodą ir pasimokyti, kaip veiksmingai spręsti konfliktus bei susikalbėti.
Jūratė (seminaro dalyvė)
Kitas seminaras suplanuotas 2025 m. vasario 15 d.